Kelan etuuksiin ylimääräinen 3,5 %:n korotus 1.8.2022 alkaen
1.8.2022Useimpien Kelan maksamien etuuksien määrä nousee elokuussa, kun kansaneläkeindeksiin tehtiin inflaation vuoksi ylimääräinen korotus.
Suurin osa Kelan etuuksista on sidottu kansaneläkeindeksiin. Normaalisti kansaneläkeindeksi tarkistetaan kerran vuodessa tammikuusta alkaen, mutta nyt eduskunta päätti tehdä siihen ylimääräisen korotuksen 1.8.–31.12.2022.
Kansaneläkeindeksiin sidottuja etuuksia ovat mm. kansaneläke, takuueläke, työmarkkinatuki ja peruspäiväraha sekä toimeentulotuen perusosa.
Etuuksien uudet määrät on nyt päivitetty Kelan verkkosivujen sisältöihin, taulukoihin ja esimerkkeihin:
- Etuuksiin liittyviä euromääriä ja tulorajoja 1.8.2022 alkaen (kela.fi)
- Etuuksien maksupäivät (kela.fi)
Ylimääräinen korotus ei kuitenkaan koske kaikkia Kelan etuuksia. Esimerkiksi lapsilisiä ei ole sidottu kansaneläkeindeksiin. Myöskään yleisen asumistuen tai eläkkeensaajan asumistuen määrä ei nouse, koska näiden etuuksien määräytymisperusteisiin ei tule muutoksia.
- Korotukset on päivitetty myös Neuroliiton Sosiaaliturvan etuudet ja maksut vuonna 2022 – verkkosivulle. (neuroliitto.fi)